Drejtuesit e FHK-së presin presidentin e KOK-ut, Ismet Krasniqi

Drejtuesit e Federatës së Hendbollit të Kosovës, presidenti Eugen Saraçini dhe sekretari i përgjithshëm, Izet Gjinovci kanë pritur të mërkurën presidentin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, i cili ishte i shoqëruar nga këshilltari, Besim Aliti.Të dyja palët kanë diskutuar gjetjen e formave të forcimit të bashkëpunimit mes FHK-së dhe KOK-ut. Drejtuesit e hendbollit […]

Eugen Saraçini nënpresident i KOK-ut, Shqipe Bajçinca anëtare e Bordit

Federata e Hendbollit e Kosovës do të ketë përfaqësim të fuqishëm në Komitetin Olimpik të Kosovës në ciklin e ardhshëm olimpik. Në Asamblenë Zgjedhore të KOK-ut të mbajtur të enjten, dy drejtues të FHK-së kanë marrë pozita të rëndësishme në Komitetin Olimpik. Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini është zgjedhur nënpresident i […]

FHK-ja nënshkruan Memorandum me Agjencionin Anti-Doping

Të martën është firmosur Memorandumi i Bashkëpunimit në mes të Federatës së Hendbollit të Kosovës dhe Agjencionit Anti-Doping të Kosovës (KosADA). Në emër të federatës tonë memorandumin e ka nënshkruar sekretari gjeneral, Izet Gjinovci, ndërsa në emër të KosADA, koordinatori, Gëzim Murseli. Ky agjencion i KOK-ut ka për qëllim luftimin e dopingut në sport. Me […]

Presidenti Saraçini mori pjesë në video-konferencën e radhës së KOK-ut

Në foto shihet se presidenti i FHK-së Eugen Saraçini është në një videokonferencë me Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK) me federatat sportive si dhe me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, dhe Departamentin e Sportit.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini sot ka marrë pjesë në video-konferencën e radhës së Komitetit Olimpik të Kosovës me federatat sportive si dhe me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Departamentin e Sportit. Presidenti i federatës sonë në takim paraqiti qëndrimet parimore se në rend të parë është shëndeti i […]

FHK-ja ka gati planin për vazhdim të kampionatit

Në foto shihen Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, Bordi i FHK-së, drejtues të federatave sportive dhe KOK-ut, pas mbledhjes që është mbajtur për planin e rifillimit të garave.

Në takimin që të mërkurën është mbajtur me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, Federata e Hendbollit e Kosova ka treguar se ka sajuar planin për rifillimin e garave, me qëllim të përmbylljes së kampionatit. Ministrja Dumoshi ka mbajtur takim me drejtues të federatave sportive dhe të KOK-ut. FHK-ja përmes presidentit Eugen Saraçini […]

Jupa e Muratoviq hendbollistë të vitit, Dedaj e Demaj më të mirët e Kombëtares

Të enjten pasdite në Sheshin 21 në Prishtinë është mbajtur manifestimi “Laureatët e Vitit” në të cilin Federata e Hendbollit të Kosovës ka shpallur më të mirët e vitit 2019. Çmimet kryesore janë fituar nga Kastriot Jupa i Besa Famgas dhe Esma Muratoviq e Istogut. Reprezentuesi Jupa është shpallur hendbollisti më i mirë i vitit […]

Arifi në kursin ASMC 2

Në foto shihet administratori i garave në FHK, Muhamet Arifi.

Administratori i garave në Federatën e Hendbollit të Kosovës, Muhamet Arifi, po merr pjesë në kursin për Menaxhim të Avancuar Sportiv, ASMC 2, që e organizon Komiteti Olimpik i Kosovës. ASMC 2 ka nisur të shtunën ndërsa vlerësohet i rëndësishëm për avancimin e mëtejmë profesional të zyrtarit të federatës tonë. Në ASMC 2 po marrin […]

Ministri Gashi: Tash e tutje financimi nga MKRS në bazë të meritave dhe rezultateve

Pas miratimit të akteve normative, të cilat rregullojnë procedurat dhe mënyrën e financimit të federatave sportive në vendin tonë, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi Komitetin Olimpik të Kosovës (KOK), Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK) dhe Federatën e Hendbollit të Kosovës (FHK). Përmes nënshkrimit të memorandumeve përcaktohet financimi […]