Kosova humb ndeshjen me Austrinë, por jep sinjale të mira

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka humbur ndeshjen e parë kualifikuese për Botërorin 2021. Të premten në Maria Enzersdorf të Austrisë, hendbollistet tona pësuan 26:20, nga Austria. Kosova e hapi ndeshjen shumë mirë dhe në pjesën e parë ishte në epërsi të vazhdueshme. Epërsia në shumë raste ishte 3 gola. Por pjesa e parë përfundoi […]

EHF: Kosova në gjah për të shkruar histori

Federata Evropiane e Hendbollit i ka kushtuar rëndësi fitores së Kombëtares së Kosovës në Bukuresht ndaj Rumanisë. EHF-ja e ka përzgjedhur fitoren e Kosovës (30:25) si një prej gjërave të veçanta të ndeshjeve të fundit kualifikuese për “Euro 2022”. “Duket se në mesin tonë mund të kemi një Kombëtare që kualifikohet për herë të parë […]

Deklaratat pas ndeshjes

Bujar Qerimi (selektor) Loja e sotme ka qenë lojë fantastike. Lojë me mend, me motivim shumë të madh. Lojtarët e kanë treguar se pika e fituar të mërkurën në Prishtinë është jashtëzakonisht e merituar dhe e vendosën fatin, dëshirën dhe luftën që e kanë bërë. E gjitha është e merituar. Kastriot Jupa (hendbollist) Qershia mbi […]

Fitore historike në Bukuresht

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka arritur suksesin më të madh të saj të dielën në Bukuresht. Kombëtarja jonë e mposhti Rumaninë vendase me rezultat bindës, 30:25. Është kjo fitorja jonë e parë në kualifikime evropiane si mysafir dhe ndaj Kombëtares më të madhe. Ndeshjen e nisëm keq, por shpejt u konsoliduam dhe mbajtëm rezultatin […]

Kombëtarja vazhdon përgatitjet, vajzat shumë të motivuara

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) po vazhdon në Istog përgatitjet për ndeshjet e javës së ardhshme në Austri. Selektori Agron Shabani është i kënaqur me punën që po bëhet. Ai tregon se vajzat janë shumë të motivuara.“Atmosfera është shumë e mirë. Ka kohë që nuk kemi pasur tubime të këtij lloji. Vajzat janë shumë […]

Hendbollistet mblidhen në Istog

Kombëtarja e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave është mbledhur sot për t’u përgatitur për ndeshjet kualifikuese të javës së ardhshme. Grumbullimi është bërë në Istog ku vajzat do të përgatiten deri të mërkurën, kur Kombëtarja niset për në Austri. Në Austri luajmë me Austrinë dhe Italinë në kualifikimet për Botërorin 2021. Stërvitjen e […]

Albana Arifi: Nuk do të jetë lehtë, por shpresoj se do të kualifikohemi

Albana Arifi ne akcion kunder Gjermanise

Hendbollistja e Kombëtares së Kosovës, Albana Arifi, ka respekt për kundërshtarët në kualifikimet për Botërorin 2021, por nuk e vlerëson të pamundur kualifikimin. Shorti i tërhequr të mërkurën ka bërë që Kosova të luaj me Austrinë dhe Italinë. Ndeshjet do të luhen në fund të nëntorit apo fillim të dhjetorit në Austri. Kosova synon dy […]

Shtyhen ndeshjet e Kosovës me Bjellorusinë

Në foto shihet një lojtare e Kombëtares sonë me top në dorë duke u munduar të shënojë gol, mbrapa saj është një bashkëlojtare, dhe tri lojtare te ekipit kundërshtar, kurse përballë ka portieren e ekipit kundërshtar duke tentuar ta bllokoje gjuajtjen e saj.

Janë shtyrë ndeshjet që Kombëtarja e Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave është dashur t’i luajë në fund të këtij muaji. Kosova më 25 mars është dashur të pres Bjellorusinë në Prishtinë, ndërsa më 29 mars në Minsk është dashur të luhet ndeshja Bjellorusia – Kosova.Por Federata Evropiane e Hendbollit (EHF) të premten ka […]

Kosova në grup të fortë në kualifikimet për botëror

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (meshkujt) do të garojë në grupin e tretë në fazën e parë të kualifikimeve për Botërorin e vitit 2021 që mbahet në Egjipt. Shorti është tërhequr të martën, ndërsa Kosova bënë pjesë në një grup të fortë me Italinë, Rumaninë dhe Gjeorgjinë. Ndeshjet luhen në tetor të këtij viti dhe […]

Me paraqitje të denjë ndaj Gjermanisë mbyllim kualifikimet

Kombëtarja e Kosovës në hendboll i ka mbyllur me humbje kualifikimet për “Euro 2020”. Kosova të dielen luajti në Nyrnberg ndaj Gjermanisë, ndërsa humbi me rezultat 28:17. Pjesa e parë përfundoi me rezultat 16:5, ndërsa në të dytën rezultati ishte i barabartë, 12:12. Humbja me 11 gola dallim megjithatë nuk vlerësohet shumë e lartë, kur […]