Hapje solemne e IHF Trophy

Të martën mbrëma është mbajtur ceremonia hapëse e IHF Trophy, kampionatit që po mbahet në Prishtinë. Kampionatin IHF Trophy e shpallën të hapur presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini, kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama dhe përfaqësuesi i IHF-së, Martin Gjeding. IHF Trophy po mbahet për grupmoshën U18 dhe U20. Po marrin pjesë dhjetë ekipe […]

Great Britain stop home team, Bulgaria overcomes Malta

Bulgaria and Great Britain both scored victories, on Wednesday, in the U20 age group of the IHF Trophy for the European zone. Bulgaria had no trouble on their way to a 38:25 victory against Malta. Malta came into the match with confidence, after their opening game win against Andorra, on Tuesday, but Bulgaria proved too […]

Fitore për Bullgarinë dhe Britaninë e Madhe

Bullgaria dhe Britania e Madhe kanë shënuar fitore të mërkurën në grupmoshën U20 të IHF Trophy për zonën evropiane. Në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, Bullgaria fitoi ndaj Maltës me rezultat 38:25.Ndërkohë 20 vjeçarët e Britanisë së Madhe kanë fituar ndaj Kosovës me rezultat 30:22.Të enjten janë dy ndeshjet e radhës në grupmoshën U20.

Fitorja e parë për Kosovën U18

Të mërkurën u luajtën ndeshjet e radhës në IHF Tophy për zonën evropiane.Në grupmoshën U18 u zhvilluan dy ndeshje.Kombëtarja e Kosovës ka shënuar fitoren e parë. Ka mposhtur Shqipërinë me rezultat 43:10.Dukshëm më tepër rivalitet ka pasur në takimin Bullgaria – Gjeorgjia. Me rezultatin 31:30 fitore ka shënuar Gjeorgjia. Kështu gara për vendin e parë […]

Kombëtarja mposhtet nga Mali i Zi në Podgoricë

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka humbur ndeshjen e parë në kualifikimet për Euro 2024.Të mërkurën mbrëma në Podgoricë, Kosova humbi nga Mali i Zi me rezultat 29:20.Ndeshja u luajt në sallën e mbushur me shikues dhe në ambient të bukur sportiv.Lojtarët e Kosovës kanë dhënë më të mirën, por që nuk ishte e […]

Kosovo’s youth team claim first win

Kosovo’s youth team picked-up their first win on Wednesday, defeating Albania 43:10, in the second round of the IHF Trophy Europe tournament. The win boosted Kosovo’s goal difference in a competition that could be decided on that ratio. Olis Mulaj top-scored for the home team with 12 goals, whilst for Albania Engjell Mallosi topped the […]

Kamp shumë i suksesshëm i Kombëtares U17

Nën drejtimin e kryetrajnerit Mitat Ferati, hendbollistet e Kombëtares U17 të Kosovës po punojnë me seriozitet maksimal në kampin që po mbahet në Gjakovë. Ferati është shumë i kënaqur me punën që po e bëjnë vajzat, ndërsa vlerëson seriozitetin e tyre. Kampi mbahet deri të premten, ndërsa do të shërbejë edhe për përzgjedhjen e ekipit […]

Ambasadorja Hoxha pret Gjinovcin dhe Qerimin

Ambasadorja e Kosovës në Mal të Zi, Ariana Zherka Hoxha, ka pritur të mërkurën sekretarin gjeneral të Federatës së Hendbollit të Kosovës, Izet Gjinovci dhe selektorin e Kombëtares A, Bujar Qerimi. Ambasadorja Hoxha është interesuar për qëndrimin e Kombëtares së Kosovës në Podgoricë, ku sonte prej orës 18:00 luhet ndeshja me Malin e Zi.Sekretari gjeneral […]