Reagim i Bordit të FHK-së pas ngjarjeve në Banjallukë

Bordi i FHK-së reagon ashpër për sjelljen antikosovare dhe antishqiptare në Banjallukë, me rastin e ndeshjes së kthimit të raundit të tretë të Kupës Evropiane në mes të klubit Borac nga Banjalluka dhe klubit tonë, KH Besa Famgas, të zhvilluar më 19 dhjetor 2020. Një ndeshje sportive e cila do të duhej te ishte në […]

Telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit sportiv, Avni Shabani

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini, ka dërguar telegram ngushëllimi për vdekjen e gazetarit sportiv, Avni Shabani. Ai ndërroj jetë të martën, pak javë pas pensionimit. “Me pikëllim morëm lajmin për ndarjen nga jeta të Avni Shabanit, gazetarit sportiv që me punën e angazhimin e tij ka kontribuar për ngritjen e nivelit […]

Ndërron jetë Shaban Demiri, hendbolli mbetet pa një punëtor shumë të çmuar

Ka ndërruar jetë Shaban Demiri, një prej njerëzve më të dashur e më të vlerësuar në hendbollin kosovar. Demiri ka vdekur të hënën pasi për një kohë është përballur me telashe shëndetësore. Ai ka dhënë kontribut si lojtar e më pas si gjyqtar i hendbollit dhe së fundi edhe si vëzhgues-kontrollues. Demiri ka ndërruar jetë […]

Përzgjedhësi Ramadani: Synojmë të jemi në mesin e 20 kombëtareve që kualifikohen

Taip Ramadani standing watches on during a game between Kosovo and ITaly

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Taip Ramadani, ka analizuar shortin e kualifikimeve për Euro 2022, që është tërhequr dje. Kosova është në grupin e tetë së bashku me Suedinë, Malin e Zi dhe Rumaninë.Sipas Ramadanit, jemi para një sfide të vështirë, por jo të pamundshme. “Rezultatet pozitive në kualifikimet e kaluara kanë bërë që tani […]

Thirrje për hendbollistët në diasporë

Federata e Hendbollit e Kosovës mbetet e përkushtuar për ngritje të nivelit të gjithmbarshëm. Prej prioriteteve të FHK-së është organizimi sa më i mirë dhe ngritja e vazhdueshme e cilësisë në ekipet kombëtare të grupmoshave të reja. Ekipet kombëtare të grupmoshave të reja janë bazë për kombëtaren A sa i takon të ardhshmes së afërt. […]

FHK-ja me Task-Forcë për kthim në stërvitje e gara

Kryetari i Komisionit Shëndetësor, Dr. Floren Kavaja, bashkë me anëtarët, Dr. Lindita Ajvazaj-Berisha dhe Dr. Edi Kolgeci, kanë përgatitur udhëzuesin për masat parandaluese ndaj COVID-19.

Federata e Hendbollit të Kosovës i ka marrë të gjitha masat për kthim të sigurt të skuadrave në stërvitje dhe në ndeshje. Në vazhdën e këtyre angazhimeve të hënën është vënë në funksion Task-Forca që për qëllim ka koordinimin e veprimeve për fillim të stërvitjeve dhe për vazhdim të kampionatit. Task-Forca përbëhet nga Komisioni Shëndetësor […]

FHK-ja mohon se ka hequr dorë nga garat

Një lojtar me top në dorë është heshur lartë për të shënuar ne portë, kundërshtari po tenton ta ndalojë kurse bashkëlojtari po mundohet ta ndihmojë.

Federata e Hendbollit të Kosovës ka pritur me befasi deklaratën e Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia për mundësinë që garat e hendbollit mos të vazhdojnë. FHK-ja ka dorëzuar me kohë planin për kthim të aktiviteteve, duke u bazuar në lehtësimin e masave nga faza e tretë. Skuadrat tona presin që nesër të kthehen […]

Xhafolli kthehet në Gjermani dhe premton edhe më shumë për Kosovën

Në foto shihet hendbollisti Albin Xhafolli i cili ka topin në dorë dhe po mundohet të shënojë.

Albin Xhafolli është prej hendbollistëve më perspektiv në Kombëtaren e Kosovës. Xhafolli verën e kaluar luajti me Kombëtaren U21 në Botërorin e juniorëve në Spanjë, ndërsa në janar debutoi në Kombëtaren A. Në edicionin 2019\2020, lojtari i krahut, Xhafolli, ka luajtur në Zvicër te skuadra Fortitudo Gossau. Është paraqitur me shumë sukses, por ai ka […]

Kapitenia Demaj duhet të operohet, mungon kohë të gjatë

Në foto shihet kapitenia e Kombëtares së Kosovës, Leonora Demaj me top në dorë duke u munduar të largohet nga bllokimi i katër lojtareve kundërshtare.

Kapitenia dhe liderja e Kombëtares së Kosovës në hendboll, Leonora Demaj do t’i nënshtrohet një operimi dhe do të mungojë kohë të gjatë. Mungesa e Demajt do të jetë hendikep i madh për Kombëtaren tonë, marrë për bazë që ajo në vitet e fundit ka udhëhequr Kosovën drejt niveleve të reja. Demaj kishte pësuar lëndim […]

Kombëtarja U19 kalon në gjysmëfinale të IHF Trophy

Kosova U19 nuk ka marrë rezultatin e synuar në ndeshjen ndaj Kanadës, por megjithatë ka kaluar në gjysmëfinale të IHF Trophy Intercontinental. Të premten  Kosova U19 pësoi nga Kanada me rezultat 35:31. Por falë fitores ndaj Zelandës së Re (të enjten), Kosova ka përfunduar e dyta në grupin B dhe të shtunën do të luajë në […]