Fitore me shumë peshë ndaj Luksemburgut

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e Kosovës e ka mposhtur Luksemburgun. Ndeshja e së premtes e luajtur në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, i takoi Kosovës me rezultat 33:27. Vajzat tona meritojnë falënderime dhe vlerësime për angazhimin e pashoq gjatë 60 minutave lojë. Ndonëse luajtën vetëm […]

Gjikokaj: Na presin ndeshje të vështira, por synojmë kualifikimin

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar të premten me seanca stërvitore në prag të ndeshjeve të fazës së parë kualifikuese për Euro 2022. Për ndeshjet ndaj Qipros, Luksemburgut e Portugalisë pritet shumë prej Mirela Gjikokajt, njërës prej hendbollisteve të para që kanë ardhur në Kombëtare nga vendet evropiane. Gjikokaj në edicionin e ri do […]

Sot fillon Evropiani i hendbollisteve

Në Herning dhe Kolding të Danimarkës sot fillon Kampionati Evropian i hendbollit në konkurrencë të femrave. 16 ekipe kombëtare të Evropës kërkojnë titullin e kampionit në ngjarjen që përmbyllet më 20 dhjetor. Evropiani i 14-të është dashur të mbahet në Danimarkë e Norvegji, por për shkak të situatës me koronavirus, Norvegjia ka hequr dorë nga […]

Përzgjedhësi Ramadani: Synojmë të jemi në mesin e 20 kombëtareve që kualifikohen

Taip Ramadani standing watches on during a game between Kosovo and ITaly

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Taip Ramadani, ka analizuar shortin e kualifikimeve për Euro 2022, që është tërhequr dje. Kosova është në grupin e tetë së bashku me Suedinë, Malin e Zi dhe Rumaninë.Sipas Ramadanit, jemi para një sfide të vështirë, por jo të pamundshme. “Rezultatet pozitive në kualifikimet e kaluara kanë bërë që tani […]

Kosova në grup me Suedinë, Malin e Zi e Rumaninë

Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e meshkujve në hendboll do të luajë në grupin e tetë në eliminatoret e rregullta për “Euro 2022”. Shorti është duke u tërhequr tani, ndërsa Kosova ka rënë në të njëjtin grup me Suedinë, Malin e Zi dhe Rumaninë. Synim i Kosovës do të jetë kualifikimi në Evropian, për herë […]

Më 16 qershor shorti për kualifikimet e “Euro 2022”

Lojtarët janë mbledhur rreth trajnerit për të marrë instruksione.

Më 16 qershor Kombëtarja e Kosovës në hendboll do të mësojë kundërshtarët e fazës së fundit të kualifikimeve për “Euro 2022”. Për shkak të ngritjes që ka bërë në vitet e fundit, Kombëtarja jonë fillon prej fazës së dytë kualifikuese, përkatësisht prej kualifikimeve të rregullta. Tashmë janë zhvilluar dy raunde kualifikimesh (faza e parë kualifikuese […]

Edhe te hendbollistet me katër skuadra në Evropë

Në foto shihet një hendbolliste e cila është hedhur lartë me top në dorë për të shënuar gol.

Federata e Hendbollit të Kosovës e ka të drejtën e prezantimit me katër skuadra të femrave në edicionin e ardhshëm të Kupave Evropiane, 2020\2021. Kampioni i Kosovës do të garojë në Ligën e Evropës (EHF European League), garën e re që e zëvendëson Kupën e EHF-së. Në Ligën e Evropës do të jenë tri raunde […]

Shtyhen ndeshjet e Kombëtareve të reja

Gjatë verës Kombëtaret U20 dhe U18 të Kosovës në hendboll (meshkujt) është dashur të paraqiten në kampionat evropian, Divizioni B. Kombëtarja U20 është dashur të garojë në Letoni, ndërsa Kombëtarja U18 në Mal të Zi. Por këto kampionate janë shtyrë. Vendimin e mori Komiteti Ekzekutiv i EHF-së të premten. Sipas njoftimit të EHF-së, do të […]

EHF-ja anulon ndeshjet e Kombëtares së Kosovës

Në foto shihen disa nga lojtaret e Kombëtares sonë, si dhe flamuri i Republikës së Kosovës.

Komiteti Ekzekutiv i Federatës Evropiane të Hendbollit të premten ka vendosur lidhur me garat e parapara të zhvillohen në vazhdim të vitit. Shumë prej garave janë anuluar për shkak të përhapjes së koronavirusit. Janë anuluar edhe ndeshjet e Kombëtares A të Kosovës (femrat) në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2020”. Hendbollistet tona është dashur të […]

Albana nuk ka ndërprerë stërvitjet, është e gatshme për ndeshje

Në foto shihet hendbollistja Albana Arifi dhe një lojtare kundërshtare duke vrapuar gjatë ndeshjes që ishte duke u zhvilluar.

Albana Arifi ka përfunduar një edicion të suksesshëm në Suedi me skuadrën e saj, Lugi. Skuadra e Albanës ka përfunduar kampionatin 2019\2020 në vendin e katërt, ndërsa hendbollistja jonë ëshë shquar me paraqitje të mira gjatë gjithë edicionit. Ajo në dhjetor ka nënshkruar kontratë të re me Lugin, pas paraqitjeve të mira që kishte. Kampionati […]