Arlinda në pritje të operimit, do të mungojë për kohë të gjatë

Njëra prej lojtareve kryesore të Kosovës, Arlinda Hajdari, ka pësuar lëndim serioz në ndeshjen e së enjtes së kaluar ndaj Qipros. Arlinda ishte e pandalshme në atë ndeshje duke shënuar shtatë gola nga shtatë tentime. U shpall më e mira në fitoren 30:21. Por në pjesën e dytë, 19-vjeçarja që bën karrierë në elitën e […]

Kombëtarja humb ndeshjen vendimtare me Portugalinë

Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës kanë humbur ndeshjen vendimtare të raundit të parë kualifikues për Euro 2022. Të shtunën në Prishtinë, Kombëtarja jonë humbi nga Portugalia me rezultat 30:17. Kosova filloi ndeshjen mirë, por shpejtë u shfaqën gabime teknike që u shfrytëzuan nga portugezet. Me këtë fitore Portugalia avancon në raundin e dytë të kualifikimeve […]

Kryeministri Kurti bashkohet në festën e hendbollisteve

Perfaqesuesja e Kosoves ne hendboll duke festuar me Kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndjekur nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Luksemburgut. Ai ishte i shoqëruar nga zëvendësministrja për Kulturë, Rini dhe Sport, Daulina Osmani. Kryeministri Kurti ka përkrahur fuqishëm ekipin kombëtar në fitoren e madhe ndaj Luksemburgut. Në pushim midis pjesëlojëve ai ka zhvilluar bisedë të gjatë e shumë miqësore me hendbollistet […]

Fitore me shumë peshë ndaj Luksemburgut

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e Kosovës e ka mposhtur Luksemburgun. Ndeshja e së premtes e luajtur në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, i takoi Kosovës me rezultat 33:27. Vajzat tona meritojnë falënderime dhe vlerësime për angazhimin e pashoq gjatë 60 minutave lojë. Ndonëse luajtën vetëm […]

Fitore bindëse e vajzave tona ndaj Qipros

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) është kthyer në rrugën e sukseseve. Pas shenjave të mira që dha në ndeshjet në Austri, Kombëtarja e Kosovës të enjten në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë e mposhti Qipron me rezultat 30:21. Ndeshja me Qipron i takoi grupit A të fazës së parë kualifikuese për Euro […]

Portugalia nis me fitore bindëse

Portugalia e ka nisur me fitore bindëse turneun kualifikues në Prishtinë. Të enjten pasdite, Portugalia fitoi ndaj Luksemburgut me rezultat 38:14. Ishte kjo ndeshja e parë e Grupit A të raundit të parë kualifikuese për “Euro 2022” në konkurrencë të femrave. Portugalia është bartësja e parë dhe ndaj Luksemburgut ka dëshmuar nivelin që ka. Prej […]

Kosova e gatshme për kualifikimet në Prishtinë

Prej të enjtes e deri të shtunën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë zhvillohet turneu i Grupit A të fazës së parë kualifikuese për “Euro 2022” në konkurrencë të femrave. Në Grupin A bëjnë pjesë Portugalia, Kosova, Luksemburgu dhe Qipro. Vetëm fituesi i grupit avancon në fazën e dytë kualifikuese, përkatësisht në kualifikimet […]

Punë e optimizëm te Kombëtarja në prag të kualifikimeve

Tri prej alove tona, Albina Rugova, Pashke Marku e Fitore Aliu dhe qendra Marigona Hajdari janë të kënaqura me punën në Kombëtare dhe atmosferën para ndeshjeve vendimtare që i luajmë prej të enjtes deri të dielën. “Na presin ndeshje të vështira por do të jemi gati. Vetëm me angazhim e përkushtim është i mundur suksesi”, […]

Gjikokaj: Na presin ndeshje të vështira, por synojmë kualifikimin

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar të premten me seanca stërvitore në prag të ndeshjeve të fazës së parë kualifikuese për Euro 2022. Për ndeshjet ndaj Qipros, Luksemburgut e Portugalisë pritet shumë prej Mirela Gjikokajt, njërës prej hendbollisteve të para që kanë ardhur në Kombëtare nga vendet evropiane. Gjikokaj në edicionin e ri do […]

Kelmendi: Po punojmë me përkushtim maksimal

Kombëtarja e Kosovës ka vazhduar të enjten përgatitjet për ndeshjet e javës së ardhshme që i takojnë eliminatoreve për Euro 2022. Prej 3 deri më 5 qershor, vajzat tona luajnë në Prishtinë me Qipron, Luksemburgun e Portugalinë. Atmosfera në Kombëtare është shumë e mirë. Kapitenia Njomza Kelmendi ka konfirmuar se synim mbetet kualifikimi. Njomza së […]