Xhafolli kthehet në Gjermani dhe premton edhe më shumë për Kosovën

Në foto shihet hendbollisti Albin Xhafolli i cili ka topin në dorë dhe po mundohet të shënojë.

Albin Xhafolli është prej hendbollistëve më perspektiv në Kombëtaren e Kosovës. Xhafolli verën e kaluar luajti me Kombëtaren U21 në Botërorin e juniorëve në Spanjë, ndërsa në janar debutoi në Kombëtaren A. Në edicionin 2019\2020, lojtari i krahut, Xhafolli, ka luajtur në Zvicër te skuadra Fortitudo Gossau. Është paraqitur me shumë sukses, por ai ka […]

Paraqitje jo e mirë ndaj Argjentinës

Kombëtarja U21 e Kosovës nuk ka pasur paraqitje të mirë të mërkurën në mëngjes në kampionatin botëror të juniorëve në Spanjë. Në ndeshjen për plasman, Kosova ka humbur nga Argjentina me rezultat 36:29. Pas pjesës së parë rezultati ishte 18:13 për argjentinasit. Kosova vazhdimisht ka qenë në ndjekje të rezultatit, ndërsa epërsia e argjentinasve është […]

Kosova U21 humb edhe ndeshjen e tretë në botëror

Përkundër startit shumë të mirë, Kosova U21 ka humbur edhe ndeshjen e tretë në kampionatin botëror të juniorëve. Në Pontevedra të Spanjës, kombëtarja jonë humbi nga Portugalia me rezultat 32:21. Djemtë tanë filluan mirë ndeshjen dhe krijuan epërsi 4:1. Por portugezët u kthyen shpejtë dhe krijuan epërsi që e mbajtën deri në fund të pjesës […]

Kosova debuton në botëror, lufton deri në fund me Kroacinë

xhafolli

Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll ka luajtur të martën pasdite ndeshjen e parë në kampionatin botëror të juniorëve. Është kjo ndeshje debutuese e Kosovës në kampionate botërore në të gjitha sportet, pra hendbolli shkruan sërish historinë. Kosova luajti në Pontevedra të Spanjës dhe humbi nga Kroacia me rezultat 23:17. Kroacia është superfuqi e hendbollit, […]

IHF: Kosova shkruan historinë në Spanjë

Më poshtë e paraqesim tekstin e Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, për paraqitjen e Kosovës në kampionatin botëror të juniorëve: E gjithë biseda për Kosovën para “Spanja 2019” është për histori, pasi Kosova U21 është kombëtarja e parë e Kosovës në të gjitha sportet dhe në të gjitha grupmoshat që është kualifikuar pë kamionat botëror. Kosova […]

Juniorët të uritur për sukses para udhëtimit në Spanjë

Juniorët e Kosovës janë në përmbyllje të përgatitjeve për kampionatin botëror për grupmoshën U21 që prej të martës zhvillohet në Spanjë. Te Kombëtarja U21 e Kosovës është atmoserë shumë e mirë, ndërsa djemtë po ofrojnë maksimumin në stërvitje dhe janë të uritur për sukses para udhëtimit për në Spanjë. Kombëtarja U21 të hënën në mëngjes […]

Atmosferë shumë e mirë te Kombëtarja U21

Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll po vazhdon përgatitjet për kampionatin botëror të muajit të ardhshëm. Ushtrimet po zhvillohen në Banjë të Pejës, ndërsa atmosfera është shumë e mirë. Të hënën, djemtë dhe shtabi teknik shfrytëzuan pushimin mes stërvitjeve për t’u relaksuar në qytetin e bukur të Istogut. Drejtori për Kulturë, Rini dhe Sport i […]

Publikohet lista e Kombëtares U21, grumbullimi të martën

Shtabi teknik i Kombëtares së Kosovës në hendboll të hënën ka publikuar listën e Kombëtares U21, që gjatë muajit korrik do të paraqitet në kampionatin botëror të juniorëve që mbahet në Spanjë. Janë ftuar 18 hendbollistë, ndërsa shumica janë të klubeve kosovare. Bëhet fjalë për lojtarë të një gjenerate të suksesshme, që ka fituar garën […]

Vlerësimi i përzgjedhësit Ramadani për shortin e Botërorit

Taip Ramadani reagon gjate nje ndeshje

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll, Taip Ramadani ka thënë se Kombëtarja U21 do të udhëtojë në Spanjë për të dëshmuar që e meriton të jetë pjesë e ngjarjes më të madhe, kampionatit botëror për juniorë. Kampionati botëror i juniorëve zhvillohet në muajin korrik, ndërsa shorti është hedhur të martën në Ponteverda, njërin prej dy qyteteve […]

Muhaxheri: Grupi është i fortë por do të paraqitemi mirë

Trajneri i kombëtares U21 të Kosovës në hendboll, Fatmir Muhaxheri ka komentuar shortin për kampionatin botëror të juniorëve, që është hedhur të martën. Botërori mbahet në Vigo e Pontevedra të Spanjës prej 16 deri më 28 korrik, kurse Kosova fillimisht do të luajë në Grupin C së bashku me Portugalinë, Kroacinë, Hungarinë, Brazilin e Bahrejnin. […]